Co to jest i jak działa AirTag?

AirTag to lokalizator marki Apple, którego zadaniem jest pomoc w odnalezieniu zagubionych rzeczy. Urządzenie cechuje się nie wielkimi rozmiarami, ale bardzo dużymi możliwościami. Czym dokładnie jest AirTag i jak działa?

Co to jest lokalizator AirTag?

AirTag to kolejne urządzenie firmy Apple, które rozbudowuje ekosystem produktów tej marki. Jak wspomniano, służy do lokalizowania zagubionych przedmiotów. Wyróżnia się niewielkim rozmiarem i ma kształt okręgu (średnica 3,2 cm, grubość 6 mm, waga 11 g). Bez problemu zmieści się w typowym portfelu. Wykonane jest z metalu otoczonego osłonką z plastiku. Dzięki temu urządzenie jest niezwykle trwałe, co sprawia, że znakomicie sprawdza się podczas codziennego użytkowania. AirTag ma bardzo szerokie zastosowanie. Tak naprawdę lokalizator włożyć czy przyczepić można do dowolnego przedmiotu. Może zatem służyć do lokalizacji wspomnianego już portfela, torby, kluczy, czy laptopa.

Jak działa lokalizator AirTag?

apple airtag

Przede wszystkim zacząć trzeba od tego, że lokalizator AirTag kompatybilny jest wyłącznie z urządzeniami marki Apple. Sam sposób działania lokalizatora opiera się na wykorzystaniu dwóch modułów łączności bezprzewodowej. Mowa tu o Bluetooth i NFC. Pierwszy służy do określania położenia lokalizatora, a tym samym przedmiotu, do którego jest włożony lub przypięty. Z kolei NFC służy do identyfikacji lokalizatora AirTag. Warto tu podkreślić, że urządzenie korzysta z Bluetooth Low Energy, co znacznie zmniejsza zużycie baterii. Samo parowanie AirTag z innym urządzeniem Apple jest bardzo proste. Najpierw konieczne jest wyjęcie separatora baterii, czyli niewielkiego fragmentu folii umieszczonego nad nią. Kolejny krok to włączenie Bluetooth w wybranym urządzeniu Apple (np. iPhone) i umieszczenie go obok lokalizatora. AirTag wykryty zostanie w sposób automatyczny. W tym momencie następuje krótki proces konfiguracji. Polega on na wyborze przedmiotu, który ma być lokalizowany za pomocą AirTag oraz na przypisaniu lokalizacji do konta iCloud. Aby odnaleźć zagubioną rzecz, wystarczy w aplikacji wybrać opcję Znajdź. Na ekranie wyświetli się mapka z zaznaczoną lokalizacją szukanego przedmiotu. Dodatkowo możliwe jest włączenie sygnału dźwiękowego.

Jakie są zalety lokalizatora AirTag?

Lokalizator AirTag to z pewnością bardzo przydatne rozszerzenie ekosystemu marki Apple. To idealne rozwiązanie problemu zagubionych przedmiotów. Wśród wielu zalet tego urządzenia wskazać można na pewno na:

  • przemyślana integracja z iOS – pozwala to na połączenie lokalizatora z urządzeniami Apple innych osób.
  • wykorzystanie modułu NFC – rozszerza to bazę osób, które będą mogły skontaktować się z właścicielem zagubionego przedmiotu.
  • długi czas działania na jednym ładowaniu – dzięki temu można mieć pewność, że lokalizator będzie działał, wtedy kiedy okaże się potrzebny.

Wszystko to sprawia, że AirTag jest niezwykle skuteczny w lokalizowaniu zagubionych rzeczy. Warto zatem go wykorzystać, choćby w przypadku najcenniejszych przedmiotów i w ten sposób zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa.

Comments are closed.