Jaki komputer kupić?

Pierwsze komputery zbudowano w latach 40. XX wieku, ale dopiero dekady później stały się one dostępne w sprzedaży. Teraz nie wyobrażamy sobie życia bez komputerów, a bardziej bez internetu. Przeczytaj w tym artykule, na co zwracać uwagę przy zakupie swojego pierwszego sprzętu.

Co to jest komputer i jak działa?

Komputer to urządzenie elektroniczne, które może przetwarzać i przechowywać informacje. Komputer można zdefiniować jako maszynę, która manipuluje danymi zgodnie z zestawem instrukcji lub oprogramowaniem w celu wykonania pożądanego zadania. Komputer jest najczęstszym przykładem systemu przetwarzania informacji. Komputery są używane praktycznie w każdej branży i sektorze współczesnego społeczeństwa.

Jakie są rodzaje komputerów?

Komputery można podzielić na trzy typy: laptopy, komputery stacjonarne i tablety. Laptopy to komputery przenośne, z których możemy korzystać w podróży. Można ich używać do przeglądania Internetu, edycji dokumentów, grania w gry i nie tylko.

Komputery stacjonarne są większe niż laptopy i mają większy ekran, który świetnie nadaje się do oglądania filmów lub grania w gry z przyjaciółmi. Nie możemy chodzić z komputerami stacjonarnymi, ale możemy je przenosić po domu lub biurze.

Tablety są mniejsze niż laptopy i komputery stacjonarne, ale nadal mają większy ekran niż smartfony. Są one zwykle używane do korzystania z multimediów, takich jak filmy, muzyka lub książki, zamiast tworzenia treści, takich jak laptopy lub komputery stacjonarne.

budowa komputera

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie komputera?

Przy zakupie pierwszego komputera należy wziąć pod uwagę następujące parametry:

  • Procesor: określa szybkość działania komputera. Jest mierzony w gigahercach (GHz),
  • Pamięć: określa, ile programów może jednocześnie uruchomić komputer. Jest mierzony w gigabajtach (GB),
  • Dysk SSD (może być też HDD): określa prędkość komputera. Jest mierzony w megabajtach na sekundę (MB/s),
  • Rozmiar ekranu: określa, ile informacji możesz zobaczyć jednocześnie na ekranie. Najczęstsze rozmiary to 15, 17 i 19 cali.

Systemy operacyjne na komputerze

Systemy operacyjne są podstawą każdego komputera. Odpowiadają za zarządzanie zasobami systemu i stanowią platformę, na której można uruchamiać programy. Obecnie używanych jest wiele różnych systemów operacyjnych, z których każdy ma własny zestaw funkcji i możliwości.

System Windows jest jednym z najpopularniejszych obecnie używanych systemów operacyjnych. Jest dostępny dla komputerów stacjonarnych, laptopów, tabletów i smartfonów. System iOS jest używany na urządzeniach Apple, takich jak iPhony, iPady i iPody. Linux to system operacyjny typu open source, który został stworzony przez Linusa Torvaldsa w 1991 roku. Linux nie ma za nim jednego właściciela ani firmy; zamiast tego został opracowany przez społeczność programistów z całego świata, którzy pracują razem, aby stale go ulepszać.

Comments are closed.